Dillon Anderson won the American Racer USRA Stock Car main event.

Anderson, Roney Capture Christie Door Company Iron Man Challenge Checkers in West Union

WEST UNION, Iowa (Sept. 6)—Dillon Anderson, Josh Roney and Chris Hovden were the first to reach the finish line in their respective features Sunday when the Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis invaded the Fayette County Speedway in West Union, Iowa.

Anderson—the 2018 Iron Man champ in the American Racer USRA Stock Car division and 2012 Mensink Racing Products USRA Hobby Stock national champion—held serve from start to finish in the 20-lap main event while keeping current national points leader Mitch Hovden out of victory for a second straight night.

The win was worth $600 to Anderson and was his fifth of the 2020 season. Hovden, meanwhile, fell short of notching his 14th win of the year and finished second to his fellow Decorah driver while Iron Man points leader Pat Graham of Ankeny took third.

Brandon Dietrich of Waukon came from 12th on the grid to finish fourth and Troy Hansmeier of Waukon wound up fifth. Lynn Panos, Matt Jones, Kevin Donlan, Dan Jones and Derek Dettmann completed the top 10.

In USRA B-Mod action, Postville’s Josh Roney took the lead from polesitter Troy Hovey after one lap and led the final 19 circuits around the semi-banked 3/8-mile dirt oval to nail down his second Iron Man checkered flag of the year and third overall.

Dan Hovden of Decorah started 10th and, like his brother in the Stock Cars, came up one spot short of taking the win. Ben Moudry of Protivin was third, Alex Zwanziger scored a fourth-place paycheck and Hovey held on for fifth.

Sixth through 10th were Jim Chisholm, Kyle Anderson, Joe Chisholm, Trevor Fecht and Tianna Mithun.


Josh Roney won the USRA B-Mod main event.

Chris Hovden of Cresco claimed his 14th win of the season in the Mensink Racing Products USRA Hobby Stock 20-lapper with Waterloo’s Justin Lichty taking the checkered flag a distant second.

Austin Hoeft of Charles City was third, fourth went to 14th-starting Justin Hanson of Hawkeye and Scott Spilde of Cresco rounded out the top five.

Sixth through 10th were Josh Ludeking, Levi Sand, B.J. Dahl, Paul Seabrooke and Cody Torkelson.


Chris Hovden won the Mensink Racing Products USRA Hobby Stock main event.

Next Iron Man battles: The American Racer USRA Stock Cars of the Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis return to action Saturday, Sept. 19, for the USRA Stock Car Nationals at the Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn., and again on Sunday, Sept. 20, at the Mason City Motor Speedway.

The following week, USRA B-Mods join the USMTS Modifieds at Deer Creek for the 22nd Annual Featherlite Fall Jamboree on Friday and Saturday, Sept. 24-26.

Both classes, along with USRA Modifieds, Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks and USRA Tuners, will provide the on-track action when the 2020 Iron Man champions are crowned on the final night of the 7th Annual Summit USRA Nationals powered by MyRacePass on Thursday, Friday and Saturday, Oct. 1-3, at the Hamilton County Speedway in Webster City, Iowa.

To learn more about the United States Racing Association, visit USRAracing.com. You can also like us on Facebook, visit us on Instagram, follow us on Twitter and watch us on YouTube. Keep up to speed with everything USRA and subscribe to the USRA e-Newsletter at USRAracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis
8th Annual War in West Union presented by Integra
Fayette County Speedway, West Union, Iowa
Sunday, Sept. 6, 2020


Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown and laps completed. All drivers advanced to the Feature with the lineup determined by heat race passing points and the top-8 drawing for starting positions 1-8.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1 (8 laps):
1. (3) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
2. (1) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
3. (4) 55 Derek Dettmann, McGregor, Iowa
4. (2) 11B Jesse Brown, Nashua, Iowa
5. (5) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.
6. (7) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
7. (6) 15L Brady Link, Waukon, Iowa

Heat #2 (8 laps):
1. (2) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
2. (1) 47 Brayton Boyer, St. Lucas, Iowa
3. (3) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
4. (4) LKY7 Brennan Welsh, Waukon, Iowa
5. (5) 2 Chris Roney, Decorah, Iowa
6. (6) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa

Heat #3 (8 laps):
1. (6) 15H Mitch Hovden, Decorah, Iowa
2. (4) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
3. (2) 23M Mathew Jones, Waukon, Iowa
4. (1) 99X Brandon Dietrich, Waukon, Iowa
5. (5) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
6. (3) 25 Dan Jones, Waukon, Iowa

Feature (20 laps):
1. (1) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa, 20.
2. (7) 15H Mitch Hovden, Decorah, Iowa, 20.
3. (6) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa, 20.
4. (12) 99X Brandon Dietrich, Waukon, Iowa, 20.
5. (8) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa, 20.
6. (4) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa, 20.
7. (9) 23M Mathew Jones, Waukon, Iowa, 20.
8. (15) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa, 20.
9. (18) 25 Dan Jones, Waukon, Iowa, 20.
10. (5) 55 Derek Dettmann, McGregor, Iowa, 20.
11. (19) 15L Brady Link, Waukon, Iowa, 20.
12. (16) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa, 20.
13. (13) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn. , 20.
14. (17) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa, 20.
15. (10) 11B Jesse Brown, Nashua, Iowa, 20.
16. (3) 47 Brayton Boyer, St. Lucas, Iowa, 20.
17. (2) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa, 18.
18. (14) 2 Chris Roney, Decorah, Iowa, 13.
19. (11) LKY7 Brennan Welsh, Waukon, Iowa, 11.

Lap Leader: Anderson 1-20.
Total Laps Led: Anderson 20.
Margin of Victory: 0.689 second.
Time of Race: 8 minutes, 40.384 seconds.
Provisional Starters: none.
Entries: 19.
Next Race: Saturday, Sept. 19, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Iron Man Points: Graham 1061, Brown 972, Hovden 833, Hansmeier 826, Suhr 745, Donlan 686, Steve Jackson 683, Todd Staley 639, Anderson 626, Panos 599.

USRA B-MODS

Heat #1 (8 laps):
1. (2) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
2. (4) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
3. (1) 476 Troy Hovey, Decorah, Iowa
4. (6) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (3) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
6. (8) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
7. (9) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
8. (7) 22B Chris Burlington, Spillville, Iowa
9. (5) 0 Jason Rohde, Fayette, Iowa

Heat #2 (8 laps):
1. (2) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
2. (5) 24 Tim Heins, Waukon, Iowa
3. (4) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa
4. (1) 84 Wes Crawford, Fayette, Iowa
5. (6) 18 Jerry Luloff, Independence, Iowa
6. (3) 77JR Rayce Mullen, Pearl City, Ill.
7. (7) 28 Dayton Swatek, Cresco, Iowa
8. (8) 33 Jim Erickson, Mabel, Minn.

Heat #3 (8 laps):
1. (1) 32Z Alex Zwanziger, Walker, Iowa
2. (4) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
3. (2) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
4. (6) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
5. (5) 49 Jake Steere, Tripoli, Iowa
6. (7) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
7. (3) 22 Ryan Thorsten, Decorah, Iowa
8. (8) 77R Derek Roney, Postville, Iowa

Feature (20 laps):
1. (2) 8X Josh Roney, Postville, Iowa, 20.
2. (10) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20.
3. (3) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa, 20.
4. (5) 32Z Alex Zwanziger, Walker, Iowa, 20.
5. (1) 476 Troy Hovey, Decorah, Iowa, 20.
6. (8) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20.
7. (4) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 20.
8. (14) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa, 20.
9. (9) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa, 20.
10. (16) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn. , 20.
11. (13) 18 Jerry Luloff, Independence, Iowa, 20.
12. (15) 49 Jake Steere, Tripoli, Iowa, 20.
13. (6) 24 Tim Heins, Waukon, Iowa, 20.
14. (23) 33 Jim Erickson, Mabel, Minn. , 20.
15. (21) 22 Ryan Thorsten, Decorah, Iowa, 20.
16. (12) 84 Wes Crawford, Fayette, Iowa, 20.
17. (22) 22B Chris Burlington, Spillville, Iowa, 20.
18. (18) 77JR Rayce Mullen, Pearl City, Ill. , 20.
19. (25) 0 Jason Rohde, Fayette, Iowa, 20.
20. (20) 28 Dayton Swatek, Cresco, Iowa, 20.
21. (11) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn., 16.
22. (17) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 9.
23. (24) 77R Derek Roney, Postville, Iowa, 8.
24. (7) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, 5.
25. (19) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa, 1.

Lap Leaders: Hovey 1, Roney 2-20.
Total Laps Led: Roney 19, Hovey 1.
Margin of Victory: 0.485 second.
Time of Race: 16 minutes, 35.496 seconds.
Provisional Starters: none.
Entries: 25.
Next Race: Friday-Saturday, Sept. 24-26, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Iron Man Points: Hovden 938, Josh Roney 863, Moudry 843, Fecht 761, Jim Chisholm 625, Doug McCollough 544, Hovey 476, Skauge 468, Jared Timmerman 431, Joe Chisholm 427.

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1 (8 laps):
1. (1) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
2. (2) 19 Paul Seabrooke, Elgin, Iowa
3. (4) 9ER Adam Speicher, Fredericksburg, Iowa
4. (5) 81 Joshua Ludeking, Decorah, Iowa
5. (7) 15T Tim Helle, Garnavillo, Iowa
6. (8) 18 Scott Spilde, Cresco, Iowa
7. (3) 14 Arthur Schott, Clermont, Iowa
8. (6) 9 Cody Torkelson, Elgin, Iowa
9. (10) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
10. (9) 8X Ryan Crooks, Ionia, Iowa

Heat #2 (8 laps):
1. (1) 22 Steve Larson, Decorah, Iowa
2. (3) 266 Justin Lichty, Waterloo, Iowa
3. (5) 18X Dru Kueker, Stanley, Iowa
4. (4) 18XX Dylan Clinton, Edgewood, Iowa
5. (2) 27 Austin Hoeft, Charles City, Iowa
6. (6) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
7. (8) 23J Justin Hanson, Hawkeye, Iowa
8. (7) 28 Randy Swatek, Ridgeway, Iowa
9. (10) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
10. (9) 12J Shawn Kraft, Sumner, Iowa

Feature (20 laps):
1. (2) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa, 20.
2. (6) 266 Justin Lichty, Waterloo, Iowa, 20.
3. (10) 27 Austin Hoeft, Charles City, Iowa, 20.
4. (14) 23J Justin Hanson, Hawkeye, Iowa, 20.
5. (11) 18 Scott Spilde, Cresco, Iowa, 20.
6. (5) 81 Joshua Ludeking, Decorah, Iowa, 20.
7. (12) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn. , 20.
8. (18) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa, 20.
9. (4) 19 Paul Seabrooke, Elgin, Iowa, 20.
10. (15) 9 Cody Torkelson, Elgin, Iowa, 20.
11. (13) 14 Arthur Schott, Clermont, Iowa, 20.
12. (17) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn. , 20.
13. (16) 28 Randy Swatek, Ridgeway, Iowa, 20.
14. (9) 15T Tim Helle, Garnavillo, Iowa, 20.
15. (3) 22 Steve Larson, Decorah, Iowa, 7.
16. (8) 18XX Dylan Clinton, Edgewood, Iowa, 7.
17. (7) 9ER Adam Speicher, Fredericksburg, Iowa, 7.
18. (20) 12J Shawn Kraft, Sumner, Iowa, 7.
19. (1) 18X Dru Kueker, Stanley, Iowa, 4.
20. (19) 8X Ryan Crooks, Ionia, Iowa, 1.

Lap Leader: Hovden 1-20.
Total Laps Led: Hovden 20.
Margin of Victory: 1.037 seconds.
Time of Race: 16 minutes, 18.976 seconds.
Provisional Starters: none.
Entries: 20.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Chevrolet Performance, Christie Door Company, CP-Carrillo, Fast Shafts, Jobbers Warehouse Supply, K1 RaceGear by Ryan Bowers Motorsports, KS Engineering, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, MSD Performance, MyRacePass, Nitroquest Media, Pace Performance, PEM Racing Gears & Drivetrain, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment, Sunoco Race Fuels.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, Mensink Racing Products, PBM Performance Products, Traeger Wood Pellet Grills by Elliott Motorsports, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Headers, Bryke Racing, BSB Manufacturing, Champ Pans, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Harness, Integra Racing Shocks and Springs, JE Pistons, Jerovetz Motorsports Racing Parts, Keyser Manufacturing, Landrum Performance Springs, Medieval Chassis, QA1, RacerWebsite.com, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Race Products, Wilwood Racing.

USRA RACE TRACKS: 81 Speedway, 82 Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Big O Speedway, Buffalo Creek Speedway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Chateau Speedway, Creek County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Fayette County Speedway, Gondik Law Speedway, Hamilton County Speedway, Humboldt Speedway, Huset’s Speedway, I-35 Speedway, I-37 Speedway, I-90 Speedway, Lake Ozark Speedway, Lawton Speedway, Lebanon Midway Speedway, Legit Speedway Park, Longdale Speedway, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monarch Motor Speedway, Nevada Speedway, Nobles County Speedway, Outlaw Motor Speedway, Rapid Speedway, Red Dirt Raceway, Route 66 Motor Speedway, RPM Speedway, South Texas Speedway, Southern Iowa Speedway, Sports Park Raceway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Texana Raceway Park, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway.


##

Contact Info:
Jeff Nun
Communications Director
United States Modified Touring Series, Inc. (USMTS)
1715 W. 2nd St., P.O. Box 905
Webster City, IA 50595
Tel: 515-297-3835
Email: jeff@usmts.com
Web: www.usmts.com

Home